Černé tečky a jejich domácí čištění

Černé tečky nebo-li nezánětlivé komedony vznikají nahromaděním kožního mazu v mazové žláze. Takto naplněná mazová žláza, která nám ústí na povrch pleti se dostává do kontaktu s kyslíkem, na povrchu oxiduje a následně ztmavne. Černé tečky bývají malé, tmavě zbarvené a vyskytují se především v t-zoně. 

“Špuntík” nebo-li černá tečka se vyskytuje pouze v místě, kde se nachází mazové žlázy. Důležitou informací je, že “špuntíků” se nikdy nezbavíte jednou pro vždy. Jejich velikost máme danou geneticky. Dají se pouze dočasně odstranit ručním čištěním. Předcházet jejich tvorbě a minimalizovat jejich výskyt můžete pravidelnou a správnou péčí o vaší pleť a to pravidelným odstraňováním odumřelých kožních buněk (pomocí peelingu), redukcí nadměrného mazu, hydratací a správným ručním čištěním ať už doma nebo při návštěvě kosmetického ošetření. Vyvarujte se především používání kosmetických produktů s alkoholem, které mohou pleť spíše vysušit a dejte pozor na drastické peelingy a masky. Důležitá je pro pleť vždy vyváženost přirozené mastnoty a hydratace.

TIP pleťového terapeuta Dermalogica Expert

Jak správně doma na černé tečky, když je naše studio zavřené? Minimalizujte jejich výskyt a hlavně předejděte správnými kroky jejich zanícení! 

“Začneme dvojím čištěním s Dermalogica. V prvním kroku použijeme odličovací olej Precleanse, který je hydrofilní, tudíž se spojí s vodou a je bezezbytku smyt z pleti (nezanechává na pleti žádný mastný film, neucpává póry a nepřidává pleti na mastnotě). Dokonale nám odlíčí a rozpustí krémy s SPF, voděodolná líčidla, mastnotu, prach, zkrátka veškeré nečistoty, které se nám na pleti v průběhu dne usadí. V druhém kroku pokračujeme čistícím gelem pro náš typ pleti. Jakmile máme pleť odlíčenou je připravena na peeling, Daily Microfoliant, který je díky své jemnosti vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé. Jeho použití nám pleť zjemní, projasní a odstraní nahromaděné, odumřelé kožní buňky. Po exfoliaci použijeme hydratační tonikum, dle typu pleti. Pokud máte mastnější pleť s rozšířenými póry, doporučila bych sáhnout po Micro Pore Mist, což je sice tonikum z řady Clear Start (vyvinuté pro mladistvou pleť), ale věřím, že i v pozdějším věku s ním může být pleť spokojená. Pomáhá odstranit nadbytečný maz a výtažek z okurky pleť osvěžuje. 

A teď přichází ta nejdůležitější fáze a to ruční čištění pleti (černých teček). Doporučuji se do toho pustit spíše večer nebo o víkendu, neboť pleť po čištění může být zarudlá. 

Důležité je pleť před čištěním změkčit a otevřít póry, abychom předešli poškození bariéry pleti a čištění nám šlo snadno. Pleť můžete napařit ve sprše pomocí páry a nebo napaření teplými kompresemi, nebo-li horkými ručníčky, které přikládáte na pleť. Napaření pleti pomocí kompresí není vhodné pro každého, vyhnout byste se této metodě měli zejména pokud máte citlivou pleť nebo popraskané žilky. Jakmile máme pleť změkčenou, můžeme přejít  k jejímu čištění. Ruce máme čisté, vezmeme si měkký, papírový kapesník, který přeložíme na půl a roztrhneme na půl. Půlkami kapesníčků obmotáme ukazováčky. Bočními články prstů a mírným tlakem vytlačujeme ty naše neduhy z pleti ven. Tlak vyvíjíme kousek dál od čištěné tečky. Místa, která jsme čistili nezapomeneme vydezinfikovat třeba peroxidem vodíku, který je určen na kůži. Stačí jen “ťupnout” na čištěné místo.”

“Po vyčištění je ideální dodat pleti hydrataci, zklidnění, výživu a tedy aplikovat masku. Aplikovat můžeme například Skin Hydrating Masque, kterou necháte působit 7-10 minut nebo Multivitamin Power Recovery Masque, kterou necháte působit 10-15 minut či Blackhead Clearing Fizz mask, kterou necháte působit 3-5 minut.
Po masce může aplikovat séra či lokální péči na zánětlivá místa a nakonec váš pleťový krém.”

Pokud si nevíte rady jak správně sestavit vaši domácí péči, využíjte našich on-line konzultací.

Using Format