Jak na spravnou exfoliaci a hydrataci?

Než se dostaneme k tomu, jaké produkty používat a jak je kombinovat, pojďme si to v první řadě shrnout. Co se vlastně všechno na pleti děje, proč a jaký to má v důsledku vliv na vzhled pleti. 

Obměna kožních buněk trvá zhruba 14-28 dní. Jakmile končí jejich cyklus (stratum corneum - viz.obrázek), začínají se z pleti olupovat právě odumřelé buňky, aby mohly být nahrazeny novými. Tento proces se nazývá deskvamace. Jak stárneme cyklus buněčné obnovy se přirozeně zpomaluje, což způsobuje ukládání nánosu odumřelých, suchých a dehydratovaných buněk.

Ať už chemická, nebo mechanická exfoliance nám pomáhá odstranit tyto odumřelé buňky, které se nám nahromadí na povrchu pleti. 

Pravidelná exfoliace, odstraňování odumřelých buněk napomáhá jejich rychlejší obnově, čímž se nám zvyšuje míra pronikání hydratačních složek a aktivních produktů (sér) do pleti. 

TIP pleťového terapeuta Dermalogica Expert
“Běžně se setkáváme s tím, že nám klientky říkají, že jejich produkty už nefungují. Pokud se to stalo třeba i vám, je zcela pravděpodobné, že právě možný nános odumřelých buněk na pleti ji brání ve vstřebávání aktivních složek. Řešením je právě pravidelná exfoliace, která odstraní z povrchu pleti odumřelé kožní buňky, zbaví pleť mdlého vzhledu, šupinek a výsledkem pak je zářivá, hebká a svěží pleť. ”

Doporučené exfolianty Dermalogica - Daily Microfoliant, Daily Superfoliant

Hydratace je nesmírně důležitá pro zdravě vypadající pleť. Ke správné hydrataci (ve stratum corneum - viz.obrázek) přispívají dva faktory:
1. Přirozený hydratační faktor pleti, který pomáhá zadržovat v pleti vlhkost.
2. Poměr lipidů (zdravých tuků), které pomáhají snižovat ztrátu vody.
Společně tyto dva faktory zajišťují správnou funkci bariéry spočívající v tom, že jsou pleťové buňky hydratované a obklopené lipidy. Představte si buňky pleti jako malé cihličky a lipidy jako maltu. Společně se podporují tak, aby byla pleť schopná si udržet vlhkost. 


Mezi takové škodíky, kteří se podílí na úbytku hydratace pleti, můžeme zařadit věk, UV záření, stres a dokonce i počasí může výrazně odčerpávat z rezerv hydratace v pleti. Výsledkem vyčerpání hydratace z pleti je zrazu dehydratovaná pleť. 

TIP pleťového terapeuta Dermalogica Expert
“ Dehydrataci si často klienti spojují se suchou či citlivou pletí. Opak může být pravdou, protože v dnešní době se setkáváme i s dehydratovanou mastnou či aknózní pletí. Dehydratace se může nedostatečnou exfoliací zhoršit. Pokud totiž nejsou
odumřelé buňky pravidelně odstraňovány z povrchu pleti, hydratační
produkty a cílená péče (aktivní produkty - séra) nemají šanci pronikat
do pleti. Dejme tedy pleti lepší schopnost vstřebávat hydrataci a aktivní složky pomocí pravidelné exfoliace a hydrataci pojďme doplnit pomocí produktů Dermalogica, správnou stravou a pitným režimem. ”

Jakými produkty Dermalogica doplníte tolik potřebnou hydrataci?
tonikum - Multi-Active Toner, Ultracalming Mist, Antioxidant Hydramist
masky- Hydro Masque Exfoliant, Skin Hydrating Masque
séra-booster - Skin Hydrating Booster, Phyto Replenish Oil
krémy - Calm Water Gel, Skin Smoothing Cream, Intensive Moisture Balance, Active Moist

Především cíleně byl vyroben produkt Hydro Masque exfoliant, který skloubí hydrataci a exfoliaci v jednom kroku, kterému jsme již věnovaly článek na našem webu.Using Format